Małe sprostowanie na początek - słowo "profesjonalny" - należy tu odczytać jako zbliżony do prawdziwego rajdowego roadbooka, spotykanego na zawodach PZM czy rajdach typu: Rajd Maroko czy słynny DAKAR. Dlaczego zbliżony? Jest to związane ze specyfiką Rajdów Turystycznych i pewnych uproszczeń oraz ułatwień dla amatorów tej zabawy. 

Nawigowanie odbywa się w następujący sposób:
 
1.  Kasujesz licznik dziennego przebiegu.
2. Ruszasz na trasę, przejeżdżasz określoną wartość odległości np. 2,5 km. Dojeżdżasz (odnajdujesz) pierwsze skrzyżowanie oznaczone kolejną cyfrą porządkową - w tym przypadku będzie to nr.2 (następny po nr.1), które powinno znajdować się po 2,5km +/-0,1km. Sprawdzasz czy elementy charakterystyczne dla tego skrzyżowania odnajdują odzwierciedlenie na rysunku. Przykład - jeśli w kratce nr.2 dom jest po prawej stronie, a krzyż po lewej, to w rzeczywistości powinno też tak to wyglądać, jeśli natomiast na skrzyżowaniu nie ma np. krzyża to znaczy, że to nie jest szukane skrzyżowanie. Dodatkowo - na trasie oznaczono zmiany nawierzchni np. 

  • skrzyżowania z drogami asfaltowymi - oznaczono linią ciągłą, 
  • skrzyżowania z drogami szutrowymi, gruntowymi, bądź innymi nieutwardzonymi - linią przerywaną. 

Na rysunkach znajdują się też inne charakterystyczne oznaczenia jak: mosty, tory, przystanki, lasy, krzyże, kapliczki.  Dodatkowe informacje na temat trasy znajdziecie w kratce obok mapki skrzyżowania. Warto zapoznać się z tą informacją, aby wiedzieć na co należy być przygotowanym np. piasek, koleiny, niebezpieczne skrzyżowanie. 
 
3. Po dojechaniu do "drugiej" kratki i zatrzymaniu się w bezpiecznym miejscu PRZED SKRZYŻOWANIEM, kasujesz licznik dziennego przebiegu. Skręcasz wg informacji na kratce nr.2 i dalej kierujesz się wg. dystansu określonego w kratce nr.3.  Teraz ponownie wracasz do punktu pierwszego i postępujesz analogicznie z kratką nr.3 
 
Uwaga: zawsze należy poruszać się zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Jeżeli trafisz na wyjazd, w którym oznaczono skręt np. w lewo a masz namalowaną na jezdni podwójną linię ciągłą należy skręcić w prawo i w bezpiecznym miejscu zawrócić. 

 

 

Nawigacja na rajdach: Szuter Rally, Twardziel na Szuter Rally, North - South Poland Touristic Rally wzorowana jest na roadbook-ach profesjonalnych. Proponujemy Wam na naszej imprezie do wyboru dwa rodzaje roadbooka: na kartkach lub na taśmie.  Roadbook na "kartce" jest w formacie A4 - z możliwością złożenia do formatu A5 i dalej połowy z A5. To rozwiązanie dobre jest dla osób nie posiadających przewijarki. Taki układ pozwala dostosować kartkę do dowolnego mapnika. Dla posiadaczy przewijarek proponujemy taśmę o szerokości max. 12cm i różnej długości taśmy w zależności  od długości etapu.